GO GIRL - Kasım 2011 RÖPORTAJI

Seni daha yakından tanıyabilir miyiz Alihan?

Ben 6 Haziran 1989'de dünyaya gelmişim. İkizler burcuyum ve İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendislik mezunuyum. Şu anda da Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisiyim.

Oyunculuğa nasıl başladın?

Ben amatör olarak okullarda kulüplerde tiyatrolarda oynayan sunumlar yapan birisiydim ta ki üniversiteye gelene kadar. Üniversite 3. sınıfta arkadaşlarımın, çevremdekilerin ve ailemin de önerisiyle Erberk ajansa kaydoldum. Sonraki süreçte deneme çekimleri oldu ve iki ay kadar sonra da Aşk ve Ceza dizisinde (Haldun) oynamaya başladım. Sonrasında ise Genç Turkcell reklamı ve şimdi de Kalbim Seni Seçti  (Berk) dizisinde oynadım.

“Kalbim Seni Seçti”de canlandırdığın Berk karakteri nasıl bir karakter?

Berk, etrafını gözlemleyen, kütüphaneyi avucunun içi gibi iyi bilecek kadar da kitap okuyan, derslerinde de başarılı bir karakter. Son zamanlarda babasının kalp krizi geçirmesi ve iflas etmesinden de etkilendi. Yanlış arkadaşlarının farkına varan ve onlara tepkisini de gösteren dobra bir karakter de diyebiliriz. Bir de Melis konusu var tabi  Berk Melis'e fazlasıyla aşık fakat arada abisi (Emir) gibi bir engel var. Bakalım Melis'le Berk bir şekilde bu engeli aşabilecekler mi?

Haldun'u mu yoksa Berk' mi oynarken daha çok heyecanlandın?

Haldun daha sessiz sakin ve ailesi içinde olan bir karakterdi. Berk, biraz daha farklı ondan… Ben oynadığım her iki karakterde de heyecanlıydım hala da heyecanlıyım. Çünkü ikisi de farklı karakterler ama ben en iyisini vermeye, en iyi şekilde oynamaya çalışan biri olarak bu heyecanımla bunu sağlayabileceğimi düşünüyorum ama sanırım Berk' daha çok seviyorum.

Yolun henüz çok başındasın, oyunculuk konusunda ileriye yönelik hedeflerin neler?

Evet, yolun daha çok başındayım öyle ki henüz sadece oyuncu olmaya çalışan biriyim, oyuncuyum diyemem. Eğer dersem bu çok büyük isimlere, değerli oyunculara saygısızlık ve yalan olur. Ben kendimi geliştirerek öncelikle ‘oyuncu' olmak ve başarılı projelerde başarılı bir şekilde yer almak isterim. Ama buna biraz zaman var.

Dizide Berk, Melis'e sırılsıklam aşık. Peki, Alihan Aşık mı?

Alihan aşık değil. Hayatımda şimdilik birisi yok, ama ne zaman olursa aşka kapım hep açık.

Peki, geleceğe dair hayallerinden bahseder misin?

Oyunculukla beraber mesleğimi de ilerletmeyi planlıyorum. Hem oyunculuk hem de kendi mesleğimi aynı paralellikte götürmek istiyorum. Çok başarılı işlerde yer almak hem kendimi oyunculuk açısından hem de mesleğim açısından daha ilerilere taşımak istiyorum. Ondan sonrasına da o zaman karar verip ona göre götüreceğim.

Sektörde ya da çevrende etkilendiğin, örnek aldığın isimler var mı?

Birçok kişiyi sayabilirim bu konuda. Aşk ve Ceza'da çok büyük isimlerle çalıştım ve benim için bir okul gibiydi. Tomris İncer, Kerem Atabeyoğlu, Nalan Yavuz çok değerli ve örnek aldığım oyunculardır. Aynı zamanda ilk işimde böyle önemli isimlerle çalışmak, benim için bir ayrıcalık ve şanstı. Bunun dışında Almıla Uluer, Haluk Bilginer gibi daha birçok isim sayabilirim.

Oyunculuğunu geliştirmek için yaptığın ya da yapmak istediğin şeyler var mı?

Oyuncu olabilmek için çok okumaya, izlemeye, iyi şeyler okuyup izlemeye çalışıyor ve inceliyorum. Kendimi geliştirmek için dizileri ve filmleri takip ediyorum. Her zaman kendime bir şeyler katmaya çalışıyorum. Ama ilerleyen dönemde mutlaka profesyonel eğitim de alacağım.

Film, dizi, tiyatro ya da reklam oyunculuklarından hangisi seni daha mutlu eder?

Henüz hiç sinemada yer almadım o yüzden şimdilik bu soruya cevabım dizi oyunculuğu. Fakat sinema filminde oynamayı da çok isterim.

Hobilerin var mı?

Birçok hobim var. Arabalara karşı özel bir ilgim var ve kullanmayı da çok severim. Bunun yanında film izlemek, futbol oynamak ve izlemek, tiyatroya gitmek. Kitap okumayı da çok severim ve okurum ama bunu hobim olarak değil zaman ayırdığım bir şey olarak söylemek isterim. Son zamanlarda maketlere karşı da ilgi duymaya başladım.

Sebahat Bağbars